| Madalyna29 a întrebat:

Inchiderea centralizata la masina nu mai merge (din cheie) si nici sa inchid/deschid masina prin cheie manual. Care ar putea fi cauza? Doresc raspuns urgent. Multumesc.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauzele pot fi multe, insa eu as spune ca s-a blocat/defectat modulul de inchidere, adica o cutiuta electronica din masina.
Masina mea mai face aceeasi problema uneori, dar isi revine daca deconectez bateria pentru cateva minute, apoi o pun la loc.
Poti incerca si tu chestia asta, slabesti surubul de la borna de minus (-), o scoti de pe baterie, iar dupa 5-10 minute o pui la loc si incerci sa incui masina.
Atentie in momentul deconectarii sa ai cheile la tine (nu in masina), si daca ai radioul original al masinii, probabil iti va cere un cod pentru deblocare, dupa ce faci treaba asta. Codul exista in manualul de instructiuni al masinii, sau il poti gasi si pe internet, pe anumite site-uri, in functie de datele masinii.
Daca tot nu functioneaza inchiderea, trebuie sa mergi la un electrician auto, iar acesta va face ceva verificari, probabil va propune inlocuirea modulului, chestie care costa undeva sub 200 de lei cu tot cu manopera, la majoritatea masinilor.

| Madalyna29 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc frumos! Voi incerca maine sa fac treaba cu borna.