| AlexandruGeorgeNita a întrebat:

Buna Dimineata! Am si eu o mica intrebare. Ok...sora mea vrea sa ne cumpere o masina (mie si fratelui meu) din Elvetia. Este un Ford Mondeo din 1996 are 200.000 km la bord dar spune ca masina a fost intretinuta foarte bine si motorul merge ca nou. Ii cunosc pe Elvetieni si ii stiu cum sunt cu masinile.le intretin foarte foarte bine. Acum intrebarea este.Stie careva ceva despre masina asta? Adica, cum merge? la drum lung este comfortabila? si mai multe. nu am gasit nimic pe nenea Google. Daca aveti vreun link ceva sau stiti ceva despre aceasta masina va rog sa imi spune-ti.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ford ul in general face masini fiabile. insa 200k km sunt multi, chiar si in Elvetia. Plus cred ca te va costa ceva banuti inmatricularea in Ro.

| AlexandruGeorgeNita explică (pentru suntserios):

De inmatriculare nu se pune problema deoarece va fi inmatriculata definitiv in Elvetia. Si Multumesc de raspuns, m-am documentant mai mult si se pare ca anumite persoane o au de mai bine de 30 ani cu mai mult de 200k km la bord si cu intretinerile necesare merge foarte bine inca happy

| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

Ford Mondeo de care zici se pare ca este o catastrofa de masina...modelul a avut mari probleme cu transmisia cardanica (are tractiune spate)...incearca sa cauti o masina japoneza, Honda sau Toyota, sunt bine facute, fiabile in timp si nu te lasa in drum.Succes!

| suntserios a răspuns (pentru MuncaLaDomiciliu):

Mai bine taci daca nu stii ce spui. ford mondeo nu a avut niciodata tractiune spate. vb numai prostii ca sa te afli in vorba.

| AlexandruGeorgeNita explică (pentru MuncaLaDomiciliu):

Cum i-am raspuns si domnului "suntserios" asa iti voi raspunde si tie happy M-am documentat mai mult despre aceasta masina si se pare ca anumite persoane o au de mai bine de 30. (asa scria acolo) si cu mai bine de 200k km la bord. Intretinuta bine masina merge foarte bine happy Oricum. Multumesc de intrebare.