| Tudurean_Alex_1996 a întrebat:

Buna
Imi poate spune cineva de ce atunci cand opresc motorul la masina(golf 5 plus 2006) sau cand o las din acceleratie se aude ocazional un fel de carait?

Răspuns Câştigător
| szero a răspuns:

Sunteti criminali. Deci omul a spus "Cand OPRESC motorul sau cand O LAS DIN ACDCELERATIE" unde naiba a-ti vazut voi "ambreiaj"? Nicolet-o de la experta in cuc si m....bare, stii si cu masini?

Prietene du-te la un mecanic sa i-ti citeasca erorile pentru ca masina sigur are, dar de obicei aia e simptomul la o fulie(rotita) care e pe duca. Adica acele "roti" pe care e pusa cureea in fata motorului. La viteza mare ea nu prezinta sunetul deoarece "nu are timp", tocmai de aceea se aude la turatii mici...pentru ca sunetul pe care il auzi e datorita TURATIEI.
Ar mai putea fi si missfire, motoarele batrane si care nu le-au fost curatate camerele cilindrilor din pacate la turatii mici "dau pe langa". Acest lucru sigur il va raporta cand ii vei citi erorile

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ambreiajul face zgomotul ala, probabil ca nu tii suficient de apasat pedala pe ambreiaj cand faci manevra aia.
Atentie ca distrugi ambreiajul, daca nu faci manevra corect!

Răspuns utilizator avertizat
| militaru_5971 a răspuns:

Vezi filtrul de aer sa nu fie prea îmbâcsi. deschide capota și ascultă la gaura pe unde își aspira aerul în timp ce un prieten accelerează puțin.