| eusitu a întrebat:

imi poate zice cineva cati km pot face cu un ulei Aral 5w-30, am deja 10 mii de cand l-am schimbat, la cati km se schimba? Oare la urmatorul schimb nu ar trebui sa bag un ulei mai gros 5w40? masina are 252000 km, din 2001, diesel, ford focus.masina nu mananca ulei, merge bine.Ma puteti ajuta va rog? mrs mult

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Teoretic la 10.000 de km sau un an, practic in Romania se schimba si la 50.000 de km dar iti bati joc de masina. Multi nu schimba uleiul dar este cea mai mare prostie. Eu recomand Castrol 5W-30 sau 5W-40 in functie de cum recomanda producatorul este o prostie sa pui ulei mai gros cand ai mai multi km este complet gresit dar cel mai bun ulei este cel recomandat de producator. Pe general cel mai bun este Castrol dar particularizat la fiecare masina pot fi altele consula un service Ford daca nu ai datele oferite de producator!

P.S.
Cand treci de la un ulei la altul adica de la o marca la alta si asa mai departe fa o spalatura cu degresant la un service auto fiindca risti sa se produca anumite reactii chimice si sa calezi motorul mi s-a intamplat la un Tico pe vremea cand eram si eu mic si nu aveam habar prin facultate!

| OvidiuDanzka a răspuns:

Pentru motorul tau iti recomand, un ulei full sintetic macar semi, deoarece este cam batran motorul si trebuie intretinut.
Un motor de ford in general te duce 400 de mii fara probeme daca eset intretinut.

Recomand Mobil 1 SuperSyn 5w-30.

| joker9814 a răspuns:

Din cate stiu eu la 15.000 de Km sau la un an dar daca are deja 10 ani si atati km cam la 10-11.000 de km