| anonim_4396 a întrebat:

In curand o sa fac scoala de soferi si as vrea sa stiu: are relevanta cu ce masina fac pregatirea? De ce? (la categoria B ma refer) In principiu, toate sunt la fel (zic eu).

O alta curiozitate pe care o am este daca pot sa urc pantele de la munte pe o motocicleta de putere de maxim 35kw (compatibila permisului de categoria A2)?

Ca veni vorba de scoli de soferi... pe care o recomandati din Bucuresti? Unde se mai poate lua permisul fara spaga?
Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Daca faci pe o masina de benzina plecarea de pe loc e putin mai complicata pentru ca ai nevoie de un simt mai dezvoltat, la cele pe motorina cand dai drumul putin la ambriaj a plecat in schimb la cele pe benzina e cam diferita situatia nu prea simti si moare motorul. Da A2 este adaptat pentru motociclete de maxim 35kw. Aici in legatura cu scoala de soferi intreaba o ruda sa vorbeasca cu cineva care stie de o scoala buna sa iti faca recomandare, asa vei scapa mai bine si te vor trata mai bine fata de alti candidati. O sa iei fara spaga.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu recomand sa mergi la munte cu o motoreta pe A2, poti sa ai o belea si fara elicopter sau intarzie mult sa o scoata de acolo. Cine face competitii de acest gen are motocicleta scumpa si experienta in domeniu.

| onasis1961 a răspuns:

Cu ce masin a faci scoala cu aceia vei da examenul.Fiecare masina are particularitatile ei.

| niculita4tpu a răspuns:

Permisul si spaga nu au legatura cu scoala de soferi; fa scoala (recomand BidiTrans) pe o masina/modelul familiei sau modelul pe care urmeaza sa ti-l cumperi, inclusiv aceeasi motorizare. Instructorul este important ca sa iei traseul, dar mai intai trebuie sa iei sala, asa ca iti recomand sa faci cat mai multe chestionare posibile pe http://odat.ro/ Sunt fix ca alea de la examenul oficial. Bafta!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Zici prost, nicio masina nu seamana cu alta (nici macar aceleasi modele sub aceeasi sigla)

Depinde cat de mari sunt rampele si cu ce inertie vii din spate. Ca idee, pantele sunt alea de le cobori.

Oriunde iti poti lua permisul fara spaga, eu unu n-am dat asa ceva.