| JOHNNYQ a întrebat:

Tocmai am obtinut permisul de conducere categoria A. As vrea sa-mi cumpar o motocicleta dar nu stiu de care. Nu am mai condus vreo motocicleta decat la scoala de soferi. Scooter am mai condus. Ce model de motocicleta imi recomandati sa-mi cumpar? As vrea unul de max 250cc pentru inceput.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Http://3.bp.blogspot.com/......gambar.jpg

Acesta e un ninja kawasaki 250 CC bun pentru agatat femei.

| Radu921 a răspuns:

Motocicleta o alegi in functie de stilul tau si pe unde si cati km vrei sa faci cu ea.
Vitezanele sunt mai usoare si pentru piloti mici. Arata bine dar sacrifica pozitia confortabila in sea pentru aerodinamicitate si consumul pentru putere disponibila la aceias capacitate. De asemenea au caucuicuri numai de asfalt deci e de preferat sa stai NUMAI pe asfalt cu ea. (Pe iarba si pe pietris SE CADE)
Choperele au avantajul unei sei joase si implicit centru de greutate jos, plus ca da siguranta prin faptul ca asigura un cuntact al picioarelor cu solul mai ferm. Dezavantajul major al choperelor e ca nu e recomandat la drumuri mai lungi de 2 ore (Te doare noada de zici ca paralizezi).
Pentru pilotii inalti se recomanda enduro. Chiar daca seaua lasa de dorit fiind ca si inexistenta, cauciucurile de ofroad au o aderenta de invidiat pe toate tipurile de carosabil. Enduro au varianta "enduro de strada" care au seaua aproape normala, dar fiind mai inalte, nu sunt recomandate celor mici de inaltime care s-ar puteasa aibe surpriza sa nu atinga solul cu ambele picioare in acelasi timp.