| CorinaXLR8 a întrebat:

Mă poate ajuta cineva cu niste informații. Daca cumpăr o masina Opel Corsa motor 1.2 înregistrată in Romania cu taxele la zi cat m-ar costa sa o inregistrez pe numele meu? sa fac toate actele necesare? Si cat ar fi asigurarea pe an ținând cont ca am permis de 8 ani si 26 ani? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| 13 a răspuns:

Te costa in jur de 400 de lei iar cu asigurarea scapi destul de ieftin pentru ca ai peste 24 de ani. O sa fie asigurarea in jur de 250 de lei si 300 de lei pe an dupa care o sa scada pretul cu 10% in fiecare an daca nu faci accident in care sa trebuiasca sa implici firma de asigurari. Bafta.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu ce-a patit colegul, dar cu banii spusi de ei ai sa ramai 'in pana' imediat ce ajungi la inmatriculari.
1. autentificarea costa 150 lei
2. trebuie sa faci o asigurare inainte de a merge la inmatriculari
3. mai ai de platit niste sume in jur de 200 lei (in total), pentru numere, certificat si o taxa de transcriere)
4. trebuie sa faci rovigneta din nou
5. daca nu s-a achitat nici o taxa de mediu pentru masina, trebuie sa-i platesti tu timbrul de mediu.
Cu permis de 8 ani si 26 de ani, vei plati, dupa mintea mea, cel putin 800 de lei pe un an. Abia dupa 30 de ani devin suportabile asigurarile, nu de la 24.