| dongo a întrebat:

Buna seara TPU!
Am si eu o problema, bun, iau permis cumpar masina, cumpar masina habar nu am de acte, sa va explic pe scurt: am cumparat o masina de la un anumit domn acesta mi-a oferit actele masini si un fiscal, eu cu fiscalul am integistrat-o pe numele meu. Acum eu masina i-am "dat-o" unui prieten acesta fiind certat cu niste credite neplatite m-a rugat sa ramana masina inregistrata pe numele meu pana rezolva el ce are de rezolvat, bun pana aici ok de aici e aiurea. Intre timp am aflat ca masina a fost radiata de primul propietar [ adica eu am cumparat-o radiata fara sa stiu si totusi am putut sa o inregistrez pe numele meu si sa circul cu ea ( daca voi nu intelegeti eu nici atat -_-)] acum eu nu detin nici acte nici masina, ma poate lamuri si pe mine cineva cum o pot scoate de pe numele meu si daca am circulat in mod legal cu acea masina? Multumesc anticipat

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca nu mai ai actele, nu poate nimeni cunoaște situația mașinii. Daca faci rost de ele, trimite-mi mesaj privat sa vad situația exacta si îți voi da soluția pentru a le pune in ordine.

| alv18 a răspuns (pentru regis):

Salut, da mi te rog mesaj

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum ai aflat ca e radiata?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai trecut-o pe numele tau la primarie, lucru ce nu are legatura cu circulatia.
Ca sa fie cu adevarat pe numele tau, trebuia sa mergi cu dosar la inmatriculari, sa te treaca in cartea de identitata, si sa iti dea certificat de inmatriculare pe numele tau.
Cu certificatul de inmatriculare pe numele fostului proprietar, ai voie sa circuli doar 30 de zile dupa incheierea contractului.
Ca sa o scoti de la impozit, te duci la primarie cu contractul de vanzare incheiat cu prietenul tau, sau cu adeverinta de la remat/dezmembrari.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai vandut masina, ar trebui sa devina problema celui caruia i-ai vandut-o.

| AwGenetix a răspuns:

Gasesti o copie dupa contractul auto, exact la finante. declari masina furata la politie, cu tot cu acte in ea, din parcare, apoi la finante o radiezi.

| Catalin_Stefan_1987 a răspuns:

Salut.tu ai circulat legal timp de 30 de zile.cand cumperi o masina ai obligatia să o inmatriculezi in 30 zile.tu ai luat-o in evidență la fiscal, dar la politie ai inmatriculato pe numele tău? ce vrei sa afli mai exact in momentul asta? ai vandut masina, sau ai împrumutato?