| Eugeniusu a întrebat:

Va rog sa imi spuneti cum sa procedez?
Am zis sa vad daca intr-adevar merit permisul, si l-am luat din prima, intr-o zona pe care nu am vizitat-o niciodata cu un Golf 4 diesel. Trecand peste asta, mi-am luat un Rover 1.4 benzinar, am zis sa-l incerc. Ieri mi-am luat permisul in buzunar si am plecat la drum, singur, pentru prima data cand am condus masina asta. M-am intors dezamagit total, cineva are probleme, cred ca eu. Facand scoala pe acel Golf diesel, care mi-a placut mult, incepusem sa cunosc foarte bine masina, nu mi-a murit niciodata motorul, cu asta o dau in bara. Acest Rover are un ambreiaj idiot, ori diferit de ce stiu eu, ori sunt eu idiot... si inclin spre varianta asta. Pac, claxoane, blocat circulatia, emotii, injuraturi, panica. Repornesc motorul, si moare din nou, si mai si, incep sa tremur de nervi, imposibil sa mai controlez ambreajul. Cam asa a decurs scurta mea plimbare, care mi-a parut destul de lunga. Iau putin piciorul, ambreajul se duce de tot, mi-e imposibil sa il tin intre, ori accelerez prea devreme cand inca nu e cuplata cutia si moare din nou. Am niste emotii de groaza la semafor, mai ales cand ma vad primul. Ma oftic, pentru ca stiu cat de bine conduceam Golful ala, cu masina asta, ori imi moare motorul si enervez ceilalti soferi, ori plec de pe loc de sperii pietonii. Mi-e ciuda ca mi-am dorit permisul, l-am luat in niste conditii in care si parintii se pregateau sa ma consoleze iar eu ma stresez cu plecarea asta. Ce ma fac cand sunt in rampa, acolo este mai grava treaba, cum eu nu stapanesc prea bine masina cea noua.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a te obisnui cu masina va trebui sa faci mai multe exercitii, intr-un loc unde nu incurci circulatia. Faci porniri, opriri, parcari, etc, pana stapanesti bine masina. Apoi faci cativa zeci de m pe drumuri mai libere si abia apoi, dupa ce te-ai obisnuit si stapanesti masina, faci drumuri prin oras.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se stie bine ca exista o mare diferenta la plecarea de pe loc intre un diesel si un benzinar. Era normal sa patesti lucrul asta daca nu ai condus niciodata o masina pe benzina... pentru ca la diesel plecare de pe loc era mult mai usoara.

Nu ai nevoie decat de exercitiu

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

UIte, plecarea de pe loc, exercitiu foarte des intalnit in orasele aglomerate. Alta dovada de confort.

| suntserios a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pentru orice sofer cu un minim de experienta plecarea de pe loc e o banalitate nu mai tine de confort

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Am avut Rover 214 -2 litri benzina -motor de honda, era racheta masina, bunicica, iar cea de 1, 4 nu i rea dar sa ai grija la intretinere, vezi sa n ai probleme cu discul sau placa de presiune, ok fiind o masina mai rara s baie putea sa te coste ceva, dar incearca sa te obisnuiesti cu ambreiajul de benzinar, e diferit de cel de dieselar - mai tapan!

| XyloZdrack a răspuns:

Da, la diesel ai cuplu mai mare, de asta e și mai facilă plecarea de pe loc. La benzinare mai trebuie să înțepi puțin accelerația, ca să pornească bine.

| RaulOzil a răspuns:

Iti spun sincer sa mergi intr-un loc liber sau o parcare mai mare si sa exersezi acolo. E greu la inceput, pana inveti sa iti cunosti masina dar dupa un pic de timp te vei,, juca" cu ea. Si apropo, nu baga in seama oamenii din trafic, daca tu ai Lamaia in geam ar trebui sa te inteleaga, dar csf oamenii sunt rai in ziua de azi!