| Aalexander a întrebat:

Salut.
Mi am luat un fiat punto 1.2 benzina.
E a doua masina pe care o conduc in viata mea, prima fiind cea de la scoala de soferi; peugeot 306 motorina.
La aia pe motorina imi era foarte lejer cu ambreajul. Dar la asta pe benzina imi cade motorul daca nu accelerez... imi era mult mai lejer pe disel deoarece puteam sa tin treapta 1 sau 2 din ambreaj. cu asta pe benzina nici nu stiu cum sa plec de pe loc ( trebuie sa plec repede? nu pot sa merg lejer macar o distanta de 2 garduri doar din ambreaj? ), sa intorc sau cand opresc in intersectii ma incurct tot timpul si sunt nevoie sa opresc motorul si sa l pornesc din nou. ma puteti ajuta va rog?

5 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

La masinile pe benzina plecarea de pe loc se face la fel ca si la diesel: ti apasat ambreiajul, bagi treapta 1, apoi turezi motorul si iei piciorul fin de pe acceleratie pana cand masina pleaca fin de pe loc, apoi dai treapta 2, treapta 3, treapta 4

| vladtaurus a răspuns (pentru adriangabor92):

Nu este chiar asa la diesel poti pleca si fara sa accelerezi dar la benzina iti trebuie motor peste 2L ca sa faci asta. Salut

| vladtaurus a răspuns (pentru adriangabor92):

Du-te in poligon si incearca sa pleci foarte foarte usor de pe loc cu ea din ambreiaj si usor acceleratie, daca reusesti sa simti masina si sa o tii incet de tot nu mai trebuie sa iti faci griji ca iti moare motoru, este nasol dp mot pe benz. Sfatul meu pentru a nu iti lua claxoane si injuraturi calc-o mai tare pana te obisnuiesti si ridici ambreiajul dupa iei picioru de pe acc

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Te ajuti de acceleratie de cate ori e nevoie dar ai grija sa nu patinezi prea mult ambreiajul. In fine auzi ambreiajul patinand dupa ce iti formezi urechea de sofer.

| Bobes_Ion_1989 a răspuns:

Pai lasa usor ambreajul si accelerezi simultan