| Dandaniel123 a întrebat:

Buna, o cunostinta a cumparat o masina recent adusa din Germania frumoasa buna si ieftina, cam greu a fost sa cred si eu deoarece modelul respectiv este 2000 de euro mai scump minim...
Ok uite intrebarea pe cartea masini (briful) verwertungsnachweis lag vor
Google traduce (au fost disponibile probe de recuparare)sau ( dovezi de reciclare)
Cineva care precipe a zis ca masina a fost casata in Germania
Intrebarea mea este
1 Se poate inmatricula?
2Cum a ajuns masina asta in tara?
Omu de la cine sa cumparat zice ca a cumparat-o direct de persoana din carte ca nu stie ce e stampila aia si asa mai departe si sai multumim ca nu cumparam noi niciodata asa ceva la acel pret.
Cine se pricepe si poate explica va rog sa imi raspundeti dau funda.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate sa fie masina scoasa din circulatie din diverse motive, fara drept de circulatie ca si cum ar fi aruncata la fier vechi, poti sa ai probleme mecanice la ea mai devreme sau tarziu

| relian a răspuns:

De cumparat poti cumpara orice, o aduci pe o platforma, pot cumpara si fiare vechi este problema ta.
Daca se poate inmatricula, cel mai bine este sa intrebi pe aia la RAR sau stiu si eu care se ocupa in RO cu inregistrarea masinilor.

| Ensiferum a răspuns:

Google nu traduce bine tot timpul, acolo scrie ca masina a fost radiata in sensul ca a fost radiata pentru instrainare altei persoane probabil ca si breful mare are decupat un colt de jos, nu ar trebui sa se ingrijoreze, e procedura standard.

| Filip_Costel_1980 a răspuns:

Masina nu se poate si nu se va putea vreodată inmatricula nici în ro nici în Germania nici în Bulgaria pe teritoriul UE deoarece masina ...atentie deci masina a fost predată la un program de cazare iar seria este stearsă din UE. Nu este acelasi lucru cu o masina radiată din circulație care se poate inmatricula