| Alexandra9998386 a întrebat:

Bună, pot conduce daca am 1.50 înălțime? Mi-e frica ca nu ajung la pedale si daca ajung ca nu vad peste volan.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te urci pe tocuri.

| Frank51 a răspuns:

S-a inventat scaunul reglabil, sora mea are sub 1.50 și conduce de ceva ani.

| Sofer a răspuns:

Poți conduce.

| Superior a răspuns:

Stai calma, poate nu vei face fata la orice masina cum face cineva mai inalt, dar cu siguranta exista si masini pe care le poti conduce usor fara nici o problema.
Cauta sa aiba reglaj pe scaun pe trei directii si reglaj volan pe adancime si inaltime.

| dinaprilie a răspuns:

Si exista riscul sa "cotesti" de la airbag..sry.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ai scaun reglabil, mai pui și o pernuță daca e cazul.

| Alverto a răspuns:

Salut
In Romania nu există Înălțimea minimă pentru a lua carnetul auto. Doar că orice înălțime ai avea 2 m sau 1.50 singura condiție e sa poți ajunge la pedale, sa ai un unghi bun la volan pentru a te uita in caz că vrei sa parchezi de ex. In cel mai rău caz trebuie sa reglezi scaunul la maximă înălțime. Dar dacă vrei să vezi dacă ajungi la pedale urca-te într-o mașină și probează unghiul și tot.

| alexandradlr a răspuns:

Nu cred ca se pune problema. si daca nu ajungi reglezi scaunul sau pui niste perne si ajungi.

| COSTIN31 a răspuns:

Iti pui ceva sub scaun sa stai mai ridicata si tragi scaunul in față de tot