| Aaanon a întrebat:

Pot da sala înainte de a termina orele de condus? (Categoria B)

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Examenul de sala se poate da NUMAI dupa terminarae orelor de condus si numai dupa implinirea varstei de 18 ani, in functie de progarmarile de la Politie, Serviciul circulatie.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai vrea sa dai sala inainte de a termina orele de condus?
Abia ai facut cateva ore si vad ca ai probelme sa-ti amintesti cum se baga in viteza a 1-a, ceea ce este foarte grav, pentru un sofer, cand trebuie in farctiuni de secunda sa coboare viteza si sa opreasca, la o trecere de pieteni, cand iti sare un copil in fata sau ca sa eviti un accident.
La tine, este posibil sa fie nevoie de efectuat numar dublu de ore de sofat, daca ai asemenea probleme si nu-i recomandat sa grabim lucrurile, ca esti departe de a fii pregatit sa intrii intr-un examen atat de important.
Posibil sa nu fii in stare sa sofezi, poate nu ai indemanarea necesara sau atentia distributiva, neputand coordona creierul si mana sau piciorul in acelasi timp.
Dar toate la randul lor, dupa ce termini scoala si instructorul iti spune ca esti pregatit sa intri in examen.
Pana atunci, invata Legislatia rutiera ca pe tatal nostru, sa fii in stare sa faci chestionarele si sa aplici regulile pe sosea, cand esti in trafic.

| AC4S4 a răspuns:

Nu. În cazul în care iei sala, te programezi și pentru traseu. Nu poți merge la traseu fără să ai toate ședințele terminate (deși programarea va dura peste o lună).
Știu, e dubios sistemul. Mai bine ar fi să faci teoria, dai sala, apoi să începi orele de condus.

| Începătorul988 a răspuns:

Da. Poti da sala cand doresti. Vezi ca trebuie sa platesti taxa aia de e pana in 100ron. Parca 60 sau 80

| horansgang a răspuns:

Am un prieten care a dat sala, dar nu a dat-o pana nu a terminat orele. Eu zic sa iti intrebi si instructorul.

| Catalina990099 a răspuns:

Da. Pentru ca la oras te programează mai tarziu.