| Dragos1600 a întrebat:

Salut,daca imi termin orele de condus si inca nu am 18 ani fara o luna, pot da sala si traseu?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examinarea se poate sustine doar dupa implinirea varstei minime prevazute pentru categoria respectiva, daca este vorba de categoria B atunci numai dupa 18 ani, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
De asemenea, conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART.6.(1) La data verificării dosarului de examinare, respectiv la data susţinerii probelor de examen, candidaţii trebuie să îndeplinească, potrivit legii, condiţiile de vârstă, să fie apţi din punct de vedere medical, să facă dovada îndeplinirii uneia dintre condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (1), să facă dovada pregătirii teoretice şi practice prin cursuri organizate în şcoli de conducători auto şi să nu se afle în una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (6) din ordonanţa de urgenţă."

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai spune! Vorbesti de o lege din Romania sau din alt stat? Cand a fost promulgata si ce lege este?

| KodrutZ a răspuns:

Mai bine ciocul mic, ca iti bagi instructorul/scoala in belea. NU AI VOIE SA INCEPI SCOALA inainte de 18 ani conform legii! Ca te-au luat inainte, asta e alta problema...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, orice examen se da dupa 18 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, scoala de soferi o poti incepe de la 17 ani si 9 luni, insa la examen poti merge abia dupa ce ai 18 ani impliniti.
Se mai faceau diferite aranjamente, sa dai examenele in avans si sa primesti permisul dupa ce implinesti 18 ani, insa sunt ilegale aceste treburi, si nu recomand aceste aranjamente, sistemul anticoruptie functioneaza din ce in ce mai bine, si te poti trezi cu permisul anulat, si cu citatie la DNA, daca erau filati functionarii la care ai apelat.

| Adam_Adela_1974 a răspuns:

Eu stiu ca se poate da examen dar nu primesti permisul pana nu implinesti varsta majoratului

| suntserios a răspuns (pentru Adam_Adela_1974):

Stii gresit, nu ii mai dezinforma si pe altii

| Dragos1600 explică:

Doamne ajuta!
Mersi mult!

| suntserios a răspuns (pentru Dragos1600):

Nu e niciun Doamne ajuta, nu stie ce spune Bidi_Stefan. Nu exista si nici nu a existat o asemenea lege in legislatia rutiera romana. Sa bagat si el in seama aiurea