| SKRILLEXLOOGOo a întrebat:

Buna, recent mi-am cumpărat un imr k801 140cc pit bike, iar cand il accelerez se accelerează foarte întrerupt, tin sa menționez ca, la relantiu sta foarte bine, in orice viteza ma smuceste continuu, am desfăcut carboratoru l.am curățat tot perfect împreună cu filtru de are, i.am schimbat bujia, si tot aceeași problema,

Va rog sa ma ajutați, nu înțeleg de ce smuceste asa si nu sta la o viteza constanta, doar la relantiu. Mulțumesc

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E clar.
Daca relaniul merge fara "tuse", iar la accelerare se "ineaca", atunci debitul carburantului nu este suficient.
Curata intreg circuitul rezervor-filtre-conducte-carburator de mizeria depusa, eventual inlocuieste /filtreaza din nou si combustibilul.

| SKRILLEXLOOGOo explică (pentru Bula):

Am curata tot si tot aceeași problema, dar am descoperit ca fisa de pe bujie nu merge cum trebuie, adica daca ii dau pipa jos si pun bujia direct pe fisa face scânteie puternica, daca pun pipa la loc si o bag pe bujie da scânteie mult mai slaba

| Bula a răspuns (pentru SKRILLEXLOOGOo):

Vezi daca nu are fisuri cablul bujiei, capul ruptor, eventual schimba bujia.