Scoala de soferi se poate incepe cu 3 luni inainte de implinirea celor 18 ani.

Intrebarea mea este: ce implica aceste 3 luni de dinainte? Inteleg ca se poate merge la scoala de soferi, insa se pot da si examenele, sau acestea se pot da doar dupa ce implinesti varsta de 18 ani?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu 3 luni inainte, faci urmatoarele:
-examinarile medicale
-cursul de legislatie
-orele de conducere
-scoti cazierul de la politie
Apoi, dupa ce ai 18 ani impliniti, platesti taxele alea (CEC, primarie si ce mai era), si mergi la permise sa te ia in evidenta, te programezi la sala si la traseu, apoi sustii examenele la datele stabilite.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acela a fost un proiect si nu s-a aprobat. Scoala de soferi o poti face in luna ante 18 ani dar examenul il poti da numai dupa 18 ani.

| OldSoul a răspuns:

In acele 3 luni poti face cursurile si ce mai e, dar examenele se dau doar dupa ce ai implinit varsta.

| IonutzMariusz a răspuns:

Implică demersurile pentru completarea dosarului pentru școala de șoferi, poți face ore dar probele se vor susține după împlinirea vârstei de 18 Ani, deci cu alte cuvinte nu are rost să începi înainte de 18 Ani, eu unul după ce am împlinit 18 Ani la 2 luni distanță am terminat școala + carnet la proprietar.

| Andreiu68 a răspuns:

Salut! Daca vrei si de la 17ani poti sa tr apuci de scoala de soferi, faci cele 30de ore de condus dar nu poti da sala! Deci la varsta de 18ani fara 3 luni te apuci de scoala, faci orele si cand ai implinit 18ani poti sa dai sala, dupa in 2-3zile ai luat permisul

Răspuns utilizator avertizat