| stfnn a întrebat:

Cu cate luni inainte de implinirea varstei de 18 ani se poate incepe scoala de soferi?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere poti incepe scoala de conducere cu cel mult 3 luni inainte de implinirea varstei prevazute pentru categoria respectiva, de ex. pentru categoria B o poti incepe dupa ce ai 17 ani si 9 luni.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte de a implini 18 ani. In alea 3 luni faci legislatia rutiera apoi la implinirea varstei de om adult poti sa te prezinti la examenul teoretic, dai clasele de condus apoi proba de conducere.

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Iti recomand sa nu te grabesti, oricum presupun ca ai multe pe cap la aceasta varsta, bacul, de exemplu, care este mult mai important. Inainte cu 3 luni te poti inscrie la scoala de soferi, participi la orele de legislatie, conduci alaturi de instructor si te pregatesti de examene. Stiu un site cu teste auto aproape identice cu cele de la examenul oficial: http://odat.ro/ Cu cat faci mai multe teste, cu atat vei fi mai pregatit. Bafta!

| euu2307 a răspuns:

Nu conteaza asta..ideea e ca dai examenul dupa 18 ani, dar scoala o poti face inainte.

| JohnnyBi a răspuns (pentru euu2307):

Nu conteaza? serios? eu zic ca nu te primeste NIMENI decat cu 3 luni inainte de implinirea varstei pentru categoria pentru care faci scoala. asta scrie in ordonanta