| Flavyuseduard a întrebat:

Buna, se poate circula cu faza lunga pe autostrada? Nu am mai mers noaptea pe ea.

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu, faza de intalnire, scurta.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La ce ai nevoie de faza lunga pe autostrada? Autostrazile sunt pline de masini zi si noapte. E destula lumina de la toate farurile cu faza scurta!
In plus, faza scurta e absolut suficienta ca sa vezi marcajele.

| Simpatic a răspuns:

Dar faza de drum nu este suficienta? pai ia masuri in sensul acesta, schimba becurile daca sunt pe halogen si numai bat ca alta data sau chiar daca sunt pe xenon si nu bat la fel de puternic.
Daca ai xenon si nu ai lupe iarasi e degeaba o lumina nasoala pentru ceilalti soferi dar vizibilitate de 2 lei pentru tine.
Daca ai farurile matuite fa-le polish si vizibilitatea se va imbunatati si ea.
Exista si alte solutii decat faza lunga!

| siriusblack98 a răspuns:

De putut se poate.Si de legal este legal dar in codul rutier scrie ca trebuie sa reduci luminile la cele de drum cand intre tine si autovehiculul de pe contrasens sunt 200 de metri.Asta nu inseamna ca nu te va injura si claxona ala.Il orbesti in linie dreapta si de la 2km.Ai un buton acolo de reglare al farurilor, ridica-le o idee mai sus ca sa vezi mai bine pe timp de noapte.

| Digikey a răspuns:

Depinde de cata carne ai nevoie.

| Alverto a răspuns:

Da, dar daca alte mașini vin din partea opusa te v-a atenționa sa le oprești (deoarece ii orbesti și poate se întâmplă ceva rău) apoi după ce treci de ele le poți reaprinde! Se folosesc numai în cazul in care nu exista iluminat electric pe autostrada

| SasaSasa2000 a răspuns:

Nu, Pentru că Fază lunga are o intensitate a lumini foarte mare, cică poți orbi temporar pe alți șoferi și creca de asta.

| Ariana124 a răspuns:

Nu,doar in cazul ca e autostrada goală.