| AlinaM42 a întrebat:

Pentru masina Kia Cee'd ce ulei trebuie? Ca în cartea masinii nu scrie nimic de ulei.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este nevoie de informatii suplimentare pentru a sti ce tip ulei motor si cat ulei intra...
nu doar marca si modelul masinii!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Spune-mi anul de fabricatie si motorizarea, ca sa pot cauta in program.

| AlinaM42 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

2008 an.moyor 1396]pe benzina, putere motor 80.2

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlinaM42):

Ai nevoie de 3, 3 litri de ulei din clasa SL/A1 sau SL/A3, iar la vascozitati am niste exemple destul de ciudate in program, fata de alte masini: 5W20, 10W30 si 15W40.
La clima si felul in care se circula in Romania, uzuale sunt 5W30 si 5W40, pentru ca asigura un debit bun (fluid) la rece, si o consistenta ok la cald.
5W20 ar fi ok la rece, dar 20-ul reprezinta valoarea la cald, si mi se pare cam subtire.
10W30 ar fi un pic gros la rece, la cald ar fi ok
15W40 ar fi prea gros iarna la rece, la cald este ok.
De asemenea, in lista apare si 20W50, din punctul meu de vedere este bataie de joc, fiind un ulei foarte gros atat la cald cat si la rece, care nu penetreaza bine toate zonele de contact din motor, si nici nu curata impuritatile la fel ca un 5W30.
Eu as merge pe un 5W30 sau 5W40, desi nu sunt pe lista. Cat timp sunt din clasa recomandata, ar trebui sa fie ok. Chiar mai ok decat recomandarile producatorului, care dupa 2004 s-au dovedit a fi strategii de marketing menite sa uzeze masinile clientilor astfel incat, la pierderea garantiei sa nu mai ruleze foarte mult, si sa ceara tot mai multe investitii.

Eu as alege un ulei Mobil 3000 5W30 din clasa SL, cum ar fi asta: https://www.emag.ro/......DQJ9LBBBM/