| ebogdan64 a întrebat:

Buna seara, am achizitionat recent o Skoda Superb 2011 si am o nelamurire,cand vreau uneori sa o pornesc,computerul de bord spune "depress clutch" si nu ma lasa sa o pornesc,uneori merge, alteori nu... exista posibilitatea unei defectiuni sau doar trebuie apasat/neapasat ambreiajul? Asta nu înțeleg

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca masina este oprita si tu apesi acel buton fara sa apesi si pedala de ambreaj nici nu te gandi ca motoru va porni, nu te lasa. Daca la tine te lasa sa pornesti motoru fara sa apesi ambreajul e naspa, adica nu-i normal.
Bine acum nu stiu daca masina ar fi in N adica schimbatoru daca este in neutru, daca te lasa sa pornesti sau nu.
Dara daca masina este in viteza si oprita n-are cum te lasa sa o pornesti, imagineazati sa te lase ce se poate intimpla.Bine nu se intampla chestii asa de naspa dara nici bune nu.
Deci normal trebuie sa aplici ambreaju obligatoriu. Daca pe tine te lasa sa o pornesti nu stiu. Dara dupa cum spui cateoata te lasa alteori nu, nu vad sa fie ceva defectiune, mai degraba sa fie de la altceva.Cum am spus poate ca era masina pe liber pusa si poate asa te lasa, dara asta nu stiu n-am probat niciodata.Asta ar fi singura cgestie sa zicem care te-ar putea lasa sa pornesti. Daca este in viteza parcata nici pomeneala, nu te lasa sub nici o forma. Daca totusi se intampla lucru asta atunci e posibil sa fie ceva probleme.
Asta ce spui tu nu-i start stop asta e butonu de pornire.sistemu ce spui tu actioneaza atunci cand deja rulezi si doara opresti masina, fara sa opresti motoru.Bine ca is impreuna sau vorba vine asa scrie pe buton.In sf incearca si vezi cand te lasa, vezi daca masian este pe liber sau in viteza, desi nu vad cum ar putea porni motoru cu masina in viteza laughing

| Irinelp a răspuns:

Salut depress clutch e in engleza si in traducere inseamna apasa ambreiajul.

| ebogdan64 explică (pentru Irinelp):

Stiu asta, sistemul start stop ma refeream