| Girleanu_Adi_1997 a întrebat:

Am o nelamurire, recent mi-am achizitionat un laptop Toshiba si vreau sa-i instalez windows 7 pe el, trebuie windows de 32 bit sau 64, ca pe cel de 64 nu-l primeste?

Răspuns Câştigător
| VMM2010 a răspuns:

Vezi sa in bios la security sa fie disabled pentru ca exista si o protectie de UEFI..cauta modelul p google sa vezi ce anume trebuie scos. cauti model laptop install win7 no uefi

11 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

L-ai luat nou? daca nu primeste 64, pune 32, dar daca este nou, ar trebui sa mearga 64.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru express11):

Stai ca nu pricep. Care e logica spuselor tale?

| express11 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Daca este nou, cumparat ar trebui sa mearga pe 64.

| express11 a răspuns:

Te uiti in bios sa vezi pe cat poti baga windows-32, 64.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il pui pe ala care vrei. ala de 64 are sens doar daca ai mai mult de 4G de ram

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Daca ai mai mult de 4 giga pune versiunea pe 64 biti. Daca nu 32 biti e foarte bun.

| Danzell a răspuns:

Vezi ce procesor ai si cauta daca este compatibil cu windows pe 64 biti

| Girleanu_Adi_1997 explică (pentru Danzell):

Si CD-ul cu 32 biti dc nu merge?

| Danzell a răspuns (pentru Girleanu_Adi_1997):

Ba da standard merge orice windows sau sistem de operare pe 32 de biti. cel pe 64 nu merge pe un procesor care nu suporta 64 invers merge

| VMM2010 a răspuns:

Vezi in configuratia laptop-ului ce tip de procesor ari. poate nu accepta OS pe 64bit, daca ai mai mult de 4 Gb pe un Windows de 32 biti iti va utiliza/vei vedea doar undeva in jurul a 3Gb - limitare de OS, ce eroare iti da cand incerci sa instalezi windows pe 64 bit. de la Microsoft: If you receive an error message when trying to install a 64-bit version of Windows, your computer's central processing unit (CPU) might not be capable of running a 64-bit version of Windows

| Girleanu_Adi_1997 explică (pentru VMM2010):

Cand bag un Cd bootabil care functioneaza la pc imi zice : Boot failure:a proper digital signaturewas not found.One of the files on the select boot device was reject by secure boot failure. si dupa ce am intrat in bios si am dezactivat securitatea se bloca la start windows.