| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am avut un accident in care nu am nici o vina si cei de la asigurare mi-a spus ca pot opta in " regim popriu " in care sa-mi repar masina. ce inseamna asta mai exact m-am uitat asa pe net dar nu prea am inteles foarte bine. imi poate da banii asigurarea ca sa-mi fac masina eu singur? fara sa mai stau dupa ei si mult timp de asteptat? ofer funda.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, bati palma pentru o anumita suma, care sa acopere dauna, si nu ii intereseaza ce faci (unde o repari, si cat cheltui).
Deci, trebuie sa stii exact cat te va costa sa faci masina (mergi la un service/meserias si il intrebi cat iti ia sa o faca), apoi mergi la negocieri.
Nu stiu exact daca e negociere, eu am fost in situatia ta, dar sunt de meserie tinichigiu-vopsitor, si i-am luat 'de sus'. Mi-a infundat unul aripa spate la o Dacie, am facut amiabila, si am primit 500 de lei. Lucrarea la atelierul meu ar fi costat 200-250 de lei, deci am iesit in castig. Daca alegeam metoda despagubirii prin reparatie in service, ar fi consumat toti cei 500 de lei, poate chiar ar fi platit mai mult.
Dar am lucrat si in service, iar dosarele de dauna vin uneori evaluate 'saracacios', si nu acopera toate piesele necesare. De exemplu, evaluatorul trece reparatie bara, tu ai Passat 2010, in accident s-a spart o grila de 200 de lei, n-au ce face meseriasii, o vor lipi cu super-glue, cu bucati lipsa, si iti predau masina asa. Ei nu pot inlocui piese pe care nu le-au mentionat evaluatorii; exista un evaluator de daune la asigurare, care iti face dosarul si scrie tot ce s-a stricat in accident, si inca unul la service, care trebuie sa confirme ceea ce a scris ala de la asigurari, pentru a preda lucrarea meseriasilor, si a comanda piesele/materialele necesare. Evaluatorul din service era chiar seful meu, era baiat cu capul pe umeri, dar tot imi aducea de multe ori, bare crapate si chiar rupte, iar pe hartie aveam scris "polish"... Sau parbrize sparte, aducea parbrizul, dar nu-mi aducea si cheder pentru el.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Precis ca au spus "in regie proprie" si nu "in regim propriu". Aceasta inseamna ca iti poti repara singur masina, fara sa apelezi la un atelier de reparatii. Daca nu esti vinovat trebuie sa-ti plateasca contravaloarea reparatiei societatea care a emis polita RCA a vinovatului de accident.
In orice cazz ar fi bine sa discuti cu firma de asigurari a vinovatului si sa vezi exact cat iti dau pentru reparatie.