| BoBo_2429 a întrebat:

Am avut acum 3 luni un mic accident, am dat cu spatele intr-o parcare si am lovit o alta masina. Am facut amiabil, i-am dat asigurarea. Iar acum m-a sunat ca i-au spus ca suntem amandoi de vina(pentru ca nu are martor din cate am inteles) iar asiguratorul ii da 50% din valoarea reparatiei si restul de bani 50% sa ii dau eu. E legal? Si asigurare si bani? Ce e de facut? Ea ce poate face in cel mai rau caz?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e nevoie sa ii dai nici un ban.
Declaratiile voastre sunt suficiente, nu e nevoie de nici un alt martor. Probabil persoana incearca sa te prosteasca.
DPDV legal, nu ii datorezi nici un ban, si il poti da la politie daca mai insista.

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Daca faci amiabila, nu ii mai dai asigurare, va descurcati cu bani.

| goguPatent a răspuns (pentru antimulte):

Nu prea stii ce e aia amiabila... Asa e?

| goguPatent a răspuns:

Nu ii dai niciun ban. De aia ai făcut amiabila. Si faca au gasit culpa comuna atunci va reparati fiecare