| George1337 a întrebat:

Daca fac eu un accident cu masina, de genul dau intr-un copac, asigurarea acopera tot sau trebuie eu sa repar totul? Dar daca e vina mea si dau intr-un alt autoturism?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce fel de asigurare ai.
Asigurarea RCA nu acopera daunele produse de tine masinii tale, aceasta acopera doar daunele produse masinii altcuiva de catre tine, in caz ca tu esti vinovat de accident.
Doar asigurarea CASCO acopera daunele produse masinii tale, daune produse de catre tine si din vina ta, asa cum este si cazul descris de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista doua feluri de asigurari RCA si CASCO
Rca acopera daunele provocate de tine altor masini
CASCO acopera daunele asupra masinii tale, oricine le ar provoca

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

Ai zis la CASCO exact ceea ce ai zis la RCA doar ca invers laughing)

| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nicidecum
Mai citeste odata, si de data asta mai atent.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

Am citit destul de atent.
RCA acopera daunele provocate de tine altor masini.
CASCO acopera daunele asupra masinii tale, oricine le-ar provoca.
Este invers, gen RCA pentru ceilalti, daca intelegi ce zic.
Totusi, mai sus, johnnny a spus ca diferit fata de tine la CASCO si nu stiu care este varianta corecta happy

| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

Amandoi am zis fix la fel. Mai citeste odata si mai atent, ca iti explic si eu

johnnny123 a răspuns:
RCA îi despăgubește pe ceilalți dacă accidentul a fost din vina ta.

Asta am zis si eu "Rca acopera daunele provocate de tine altor masini" Adica ii despagubeste pe cei pe care ii pocnesti tu.

johnnny123 a răspuns:
Asigurarea (facultativa) CASCO îți acoperă reparațiile mașinii tale
Asta am zis si eu "CASCO acopera daunele asupra masinii tale, oricine le ar provoca" adica CASCO iti acopera reparatiile masinii tale.

Nu vad deloc dilema ta.

Mai citeste inca odata, si mai atent acum

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

M-am referit ca tu ai spus " oricine le-ar provoca ", iar el a zis " acopera daunele masinii tale cand accidentul a fost din vina ta sau cu autor necunoscut ", nu a zis si " autor cunoscut ", tu ai incadrat si autorul cunoscut prin " oricine ", intelegi? laughing

| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

Asta nu inseamna citez din tine

Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):
Ai zis la CASCO exact ceea ce ai zis la RCA doar ca invers

CASCO acopera absolut orice dauna la masina ta indiferent cine o provoaca, tu, natura, alt sofer.

| johnnny123 a răspuns:

Ai mașină și nu știi diferența dintre RCA și CASCO?

Asigurarea (obligatorie) RCA îi despăgubește pe ceilalți dacă accidentul a fost din vina ta. Asigurarea (facultativa) CASCO îți acoperă reparațiile mașinii tale când accidentul a fost din vina ta sau cu autor necunoscut (lovită în parcare, etc)

| George1337 explică (pentru johnnny123):

Multumesc! Sunt sofer incepator si nu stiam, n-are cine sa-mi zica lucrurile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati uitat sa scrieti la casco, cu o singura conditie. Sa nu fi baut la volan happy Daca ai baut, faci accident si ai casco, dar esti baut, atunci se videaza asigurarea. happy

| Ştefania1989 a răspuns:

Tu trebuie sa repari totul?