| cosminkoko a întrebat:

Am cumparat o masina neinmatriculata adusa din Germania de la un roman. am facut contract de vanzare cumparare, am dus-o la rar dar cand am dus-o la financiar pentru a o trece la impozitul meu a zis ca nu se poate pentru ca lipseste o stampila de pe fisa de inmatriculare si ca trebuia sa o treaca cel de la care am cumparat la financiar pe numele lui, pentru impozit si dupa sa o radieze.

Acum problema e ca nu dau de omu ala, nu raspunde la telefon. Exista vreo solutie? E obligatoriu ca cel de la care am cumparat-o ( avea numere rosii in momentul cumpararii ) sa o fi bagat la impozit din moment ce mi-a vandut-o imediat?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu prea ai nici o alternativa decat sa il gaasesti pe ala, daca nu te duci la financiar si le explici situatia, platesti tu impozitul pe anul in curs pe care trebuia sa il plateasca proprietarul anterior + datorii la impozit la masina daca cel care a avut-o inainte avea datori, apoi faci actele si platesti impozitul pe numele tau pe anul in curs. E mai scump dar nu ai alta solutie!

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

El trebuia să o scoată de la impozit, iar apoi tu o să bagi la impozit pe numele tău.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Intotdeauna trebuie notate datele celui cu care faci asemenea tranzactii.Presupun ca ai aceste date pe contractul de vanzare cumparare, asa ca ia legatura cu el sau cu organele locale de unde locuieste-primarie, politie.E obligatia lui sa radieze masina de la impozit.