| Carcalete9601 a întrebat:

Am cumparat o masina si propietarul refuza sa imi dea fiscalul. Am cartea masinii si talonul pe care mi l.a instrainat. Poate radia masina din circulatie fara carte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si tu de ce i-ai dat toti banii, fara ca el sa-ti dea toate actele necesare pentru inmatricularea masinii?
De altfel, daca fişa de înmatriculare a vehiculului, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale, nu mai este nevoie de certificatul de atestare fiscala.
Daca nu ai spune-i ca-l dai in judecata si ii vei cere daune, pentru ca nu-ti poti inmatricula masina.
Nici el nu o poate radia fara anumite acte si cu placutele cu numerele de circulatie, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 25.(1)Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4)."

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci la circa fiscala de care apartii si faci o cerere pentru un certificat fiscal.
Vezi ca-ti trebuie mai multe acte (unele le poti descarca de pe net): https://goo.gl/Ek8iMc Vezi ca am scurtat link-ul ca nu mergea intreg.