| Dan46 a întrebat:

Am o nelamurire asupra obtinerii permisului auto.(este prima oara cand dau de permis). Astazi am terminat orele practice si vreau sa iau minim 3 sedinte suplimentare la alta scoala si cu alt instructor. Luni pot ridica dosarul de la scoala actuala. Pot merge mai intai la DRPCIV pentru a face programarea la treaseu si pentru a sustine proba teoretica in aceeasi zi (marti-de exemplu) inainte de la lua sedintele extra? Sau trebuie efectuate mai intai cele 3 ore cu noua scoala si ulterior programarea la traseu? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci sedinte in plus, inclusiv la alta scoala/cu alt instructor, cand vrei tu, sigur ca este bine sa fie inaintea sustinerii probei practice.
Poti sustine proba teoretica in aceeasi zi cand te prezinti, de regula trebuie sa te prezinti inainte de inceperea examinarilor.
De altfel scoala ta ar trebui sa-ti faca programarea la proba teoretica.

1 răspuns:
| Chipm a răspuns:

Dupa ce termini orele de curs, dai iesirea din scoala si termini si orele de condus, te poti duce sa sustii examenul teoretic si dupa ce il promovezi te poti programa pentru examenul pratic. Dar ca sa iei ore suplimentare nu iti trebuie niciun examen, cat timp ai dat iesirea din scoala (ca sa poti sa iesi sa iei ore pratice) si ai luat-o si ai dosarul, ar trebui sa poti.