| Ivi98 a întrebat:

Buna seara, as dori o parere. Cineva a avut accident si s-a intamplat in felul urmator, mergea in localitate cu in jur de 40km/h si dintr-o data i-a aparut un catel in cale, iar el a virat usor stanga fara sa se asigure in oglinzi, din spate venea o masina in viteza mare (70/80 km/h) angajata in depasire care s-a izbit lateral (nu extrem de tare) dar a virat foarte tare si a ajuns in sant. Cel care a intrat in sant spune ca doreste in jur de 5000€ despagubiri deoarece asigurarea persoanei despre care vorbesc era din alta tara si nu acopera mai nimic.
Intrebarea mea este urmatoarea, cine e de fapt cel vinovat de accident? Cel care nu s-a uitat in oglinzi si a ocolit obstacolul sau cel care incerca sa depaseasca un om care circula cu viteza legala pentru zona respectiva?
Multumesc!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ambii. Unul pentru viteza si unul pentru neasigurare la depasirea unui obstacol.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ala de a tras de volan fara sa se asigure.

| Panamax a răspuns:

Daca era depasitea interziza pe portiunea de drum este vina celui care a efectuat depasirea.
Daca depasirea era permisa, vina ii apartine in exclusivitate celui care s-a speriat de caine si a schimbat directia de mers fara sa se asigure si fara sa semnalizeze.
Cat despre dei 5000 de Euro totul este discutabil.Asigurarea masinii daca este valabila ar trebui sa acopere daunele indiferent de tara, daca nu este valabila o sa fie nevoit sa plateasca reparatia.

| Andresso a răspuns:

Amandoi. Eu cand conduc, nu stau cu mintea in alta parte decat in trafic, cu siguranță il vedem pe ala in spatele meu cu viteza si ca sa nu se intample nimic grav, ori calcam direct cainele, ori puneam frana sa incerc sa salvez cainele, dar nu brusca. Cainele e caine, asta e, nu-ti face nu stiu ce pagube la masina.
Daca era atent la drum il vedea pe ala din spate cu viteza si evita accidentul.
Probabil si lipsa de experienta, probabil neatentie, cine stie... si ala, cu viteza, intr-adevar pare mai vinovat, dar si cel cu viteza de 40kmh are o vina.

| Lorastan123 a răspuns:

Cel care a depășit trebuia sa se asigure ca manevra poate fi facuta fiind vorba de un pericol imediat

| Seerdi a răspuns:

Daca depasirea a fost illegala, culpa comuna.
Daca depasirea a fost legala, este vina celui care nu s'a asigurat.