| denis988 a întrebat:

Am o intrebare. astazi tatal meu a fost implicat intr-un accident rutier. El a semnalizat stanga ( se ducea la serivici, drumull fiind la iesirea din localitate). Cand a virat stanga un om cu dubita care mergea intr-un alt oras s-a bagat pe cealalta banda, avand ceva viteza si i-a lovit masina tatalui meu la usa din spate. Era linie continua, tatal meu a semnalizat din timp omul acela avea timp sa vada. Cine este vinovat? Va trebui domnul cu dubita sa plateasca pagubele?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar si nu dai detaliile care conteaza pentru un raspuns corect. Nu spui daca drumul avea 2 benzi pe sens sau numai una.
Din ce spui inteleg ca ambii sunt vinovati, poate nu in aceeasi masura. Tatal tau este vinovat pentru ca, virand la stanga, a incalcat linia continua iar celalalt pentru ca a intrat in depasire fara sa se asigure si trecand peste linia continua.
Oricum, vinovatia fiecaruia va fi stabilita de cercetarile ce se vor face, inclusiv o expertiza tehnica daca va fi nevoie si apoi, daca se ajunge in instanta, de catre judecator. In functie de ce se va stabili se vor suporta si pagubele. Banuiesc ca ambii au RCA. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul acela venea din spatele tatalui tau sau din fata, din sensul opus?

| invisibleboy a răspuns:

Da, daca tatal tau avea asigurare, cel cu dubita o sa plateasca, acela este vinovat.