| FLorinFLR a întrebat:

Buna seara as dori sa stiu si eu cam cat ma costa sa vopsesc un golf 4 negru metalizat. Vreau sa l vopsesc tot.Astept raspunsurile voastre multumesc!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La particulari incep de la 1500 de lei revopsirile. La negru metalizat, sugerez in jur de 2000 de lei, fiind cea mai pretentioasa culoare. Trebuie pregatita masina perfect (slefuita), iar cel mai important, lacul trebuie sa iasa perfect, altfel se vede ca naiba. In astia 2000 de lei s-ar putea sa intre si un polish total, la final, sau mai bine zis dupa vreo 2 saptamani, pentru efect maxim. Unele lacuri ies 'glazurate' indiferent de vopsitori, dupa ochiul meu nu e placut, mai ales pe negru, care reflecta tot. Dupa polish te poti barbieri in luciul ei.
La service mare platesti in jur de 1000e pentru vopsire, diferenta fata de particular este ca primesti garantie, se foloseste nuanta exacta de fabrica, iar uscarea se face rapid, la cuptor. Am lucrat insa in service, iar la aspect, masinile ies la fel ca si la particular. In +, unde am fost eu, se folosea un lac de calitate medie, care iesea 'glazurat', cum ti-am spus, iar in aia 1000e nu intra polish, te mai costa vreo 100e polish total.

| OldSoul a răspuns:

Pretul este in functie de calitatea lucrari si de locul unde doresti sa o faci, si desigur de starea actuala a vopselei.
O lucrare de calitate medie e undeva la 2.000-3.000 de lei la un tinichigiu particular dar le service poate trece si de 4.000 lejer.

| FLorinFLR explică:

Vrum eu am dat 3200 E pe ea cand am luat-o acum 2 ani (an 2002 ) trapa electrica /clima/ geamuri electirice.Nu vreau sa bag o groaza de bani in vopsitul ei.mai bine o vand si cumpar alta decat sa mai bag 1000 de euro in ea. 20-23 de milioane as baga in vopsitul ei mai mult nu.

| OldSoul a răspuns (pentru FLorinFLR):

Mai bine, infoliaz-o, iesi mai ieftin, cu maxim 20 de milioane, rezista cam 5 ani folia, in timpul ala o sa te plictisesti de masina si o sa o vinzi.

| RaulM95 a răspuns:

Salut! Si eu am golf 4, sincer iti spun ca nu prea merita... Daca vrei, poti sa ii dai o culoare mai unica in aceiasi bani! Fa-o sa fie speciala si sa te mandresti cu ea! Mai mult de 2000 de lei nu te cost! Sper ca te-am ajutat! Seara faina!