| anonim1 a întrebat:

Buna seara, ce ulei imi recomandati pentru un ford focus, 2001, diesel, 250 mii km? va rog frumos ajutati-ma pentru ca nu stiu ce ulei sa imi cumpar, in carte scrie un ulei cu vascozitatea SAE 5W30 pentru ford WSS-M2C913-B, ce tip de ulei gasesc cu vascozitatea asta? nu o fi subtire asta pentru nr de km pe care ii are motorul?

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cel din carte este cel mai indicat, daca nu Castrol dar cu vascozitatea din carte, si daca schimbi uleiul, adica pui alta marca, fa neaparat o spalatura cu degresant a baii de ulei si setului motor!

| mgtow a răspuns:

Oricum 10.000 km o sa te tina acel ulei care e pus in carte, daca ii bagi altul risti ca piesele din motor sa aiba probleme, alege varianta Mobil 1 sau Shell ca sunt mai bune si iti da un extra durant aproximativ 20.000 km.

| tzanu a răspuns:

Asta scrie in carte asta pune-l desi la atatia km o sa ti-l consume destul de repede. poti pune linistit 10/30, vorbesc din proprie experienta.cat despre marca...90% politica