| IonescuRobert a întrebat:

Buna seara.
Cutia de viteze si timorenia e acelasi lucru?
Daca nu, care e diferenta?
Vorbesc de un Fiat Punto 1.2 1998(pentru cine stie modelul sau dati un search pe google)
Dar cred ca e la fel la orice masina din lume care are cutie manuala.
Sper ca m-ati inteles.
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Timoneria este un element mecanic relativ simplu, care face schimbarea treptelor din cutia de viteze manuala. Ea se afla in cutia de viteze dar nu este sinonima cu cutia de viteze ci este un element al ei. Este legatura intre schimbatorul de viteze si cutia de viteze sau, mai bine zis, mecanismul care realizeaza schimbarea vitezelor.

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Timona = cirma, in termeni maritimi. In concluzie, tomoneria nu e totuna cu cutia de viteze. Timoneria ar trebui sa se refere la coloana de directie.