| gutis a întrebat:

Buna seara, deci am 17 ani vreau sa dau de permis la 18 ani, si dupa pe la vreo 20 de ani vreau sa dau de permis pentru tiruri., vreau sa ma fac sofer de tir.la faza asta are ceva daca am 7 clase m-am lasat la 7 clase de scoala, probleme., pot da de permis, sau imi trebuie 8, 10 clase? si ca sa ma angajez sofer de tir.tot cu 8, 10 clase sau nu conteaza? Multumesc

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Deocamdata nu este specificat nimic in legislatie dar de la 1 iunie vor fi necesare 10 sau 12 clase sa vedem cum va arata noua lege!

| mgtow a răspuns:

Alexro13 are dreptate, nu te lua dupa toti inteligentii care vorbesc aiurea pe aici ca nu-ti trebuie deloc 8 sau 10 clase pentru a da de tir si camion. Eu m-am informat (am 10 clase) si mi-au spus ca trebuie sa stiu sa citesc si sa scriu bine doar atat. Bafta.

| mgtow a răspuns:

La angajari nu-ti cere deloc studii mai ales nici-un sofer pe tir nu are liceu doar 8-10 clase sau profesionala, unele firme cer experienta dar tu te duci la patron sau la un sef de personal si ii zici ca trebuie sa incepi cu ceva si sa te puna in contact cu seful sau vorbesti cu el ca sa intri ca ajutor in primele luni si cand soferu te vede ca ai experienta suficienta te lasa singur, fii optimist si vei gasi nu te speria.

| Dragosalx a răspuns:

La dosar copie dupa diploma de 8 sau 10 clase pentru Cat B si pentru C CE D DE obligatoriu copie diploma 12 cls!

| darrio2007 a răspuns:

Numai daca ai 10 clase. Dupa noul Cod Rutier.Imi pare rau.Asa ca apuca-te de invatat.

| IMC90 a răspuns:

Da are, trebuie sa ai 8 clase.

Nu are nimeni incredere in tine sa-ti dea permis de tir (da sa te mai trimita si in cursa) cand tu ai cateva clase mai mult ca trenul...

| Lumydee a răspuns:

Buna. Eu lucrez la o scoala de soferi. Iti spun sigur k, in prezent, la dosar nu iti trebuie copie dupa diploma de studii...

| alexro13 a răspuns:

Nu este nici o problema. te asigur. si eu am facut scoala si am trecut prin aceasta problema. M-am informat si nu conteaza cate clase ai. Pt tir poti da si la 18 ani. dupa ce iei b poti da c si c+e. eu am luat totul si am 18 ani happy