| OvyBluRay a întrebat:

Buna seara, doresc sa cumpar o autoutilitara duba din Campina (prahova) si am o nelamurire. Cum se procedeaza acolo cu actele la cumparare, domnul care o vinde spune ca dureaza 5 zile sa imi poata da fiscalul. Din cate stiu asta se da in aceeasi zi, se face vanzare-cumparare apoi se merge la primarie sa se puna o stampila, fiscalul sau cum se mai zice, radierea. Doresc raspunsuri. daca asa este sa nu iau vreo teapa. Mi-a zis ca imi trimite prin curier fiscalul. Cum pot sa ma asigur ca nu patesc asa ceva si sa verific daca imi poate da fiscalul?

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Domnul acela mananca rahat.
Fiscalul in Campina se elibereaza pe loc, cel mult a doua zi.
Apoi fiscalul este valabil 30 de zile.
il rogi sa-l scoata si cand il are in mana te duci sa ridici masina.
Birouri de acte sunt cateva pe langa tribunal.
In niciun caz nu cumperi o masina fara fiscal deoarece nu se poate inmatricula.
Chestia cu curierul este fumata de mult.

(3) Certificatul de atestare fiscală se emite în termen de cel mult două zile lucrătoare de la data solicitării și poate fi utilizat de contribuabil pe toată perioada lunii în care se emite. Certificatul de atestare fiscală emis în intervalul cuprins între data de 25 a lunii și finele lunii este valabil pe toată perioada lunii următoare emiterii. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată, oricărui solicitant.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Citeste articolul asta, iti explica toata procedura pas cu pas.
Nu mai exista fiscal, contractul de instrainare-dobandire se vizeaza pe loc.
https://www.wall-street.ro/......etape.html

| mrzel312 a răspuns:

Cand are fiscalul, atunci ii dai banii si faci actele.