| liyn a întrebat:

Buna seara
Doresc sa imi cumpar o masina in bugetul de 500€. Locuiesc in Germania si am gasit o multime de masini la 500€ pe mobile.de, si de asemenea am vazut pe youtuberi romani din Germania cum filmeaza masini la 500€, si chiar mai ieftine.

Ce parere aveti de o masina la pretul acesta? Ar rezista macar 1 an masina? Ma gandesc ca la pretul acesta o masina nu ar fi buna de nimic, dar de ce se vand, daca nu ar fi bune?

Ati avut vreodata masini in jurul acestui pret? Cum a fost?

6 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Daca cumperi ceva cat de simplu posibil si pe benzina nu prea ai ce probleme costisitoare sa ai si sigur te tine un an daca e cat de cat intretinuta. Evident un schimb de ulei si filtre tot trebuie sa ii faci. Eu personal as lua o Corsa C 1.0 MPI din 2001-2004. Evident la banii aia nu te astepta la BMW/Audi dar Corsa C e considerata o masina foarte fiabila si mai ieftina de intretinut decat mersul pe jos. Am un amic ce are 3 in familie si inca nu o investit mare lucru in ele. Motorul de 1.0 MPI din cate stiu are si distributie pe lant deci nu ai treaba nici cu aia. Daca masina e intretinuta bine pana sa ajunga la tine sigur te tine si 2-3 ani. Ai aici un exemplu:
https://www.mobile.de/......43044.html

| ReZiSTorr a răspuns:

Am masina de mai putin de 500 de euro, undeva la 300 cam asa laughing bine ce ii drept, masina o am de cand ea valora 4000 de euro iar in timp si-a pierdut valoarea.Ce sa zic, cauta masini simple, golf 3 pe benzina, dar sa fie si intretinut.Un vecin de al meu are un asemenea exemplar din 1992, masina e veche si poate ma crezi sau nu are doar 80.000 de kilometrii si arata ca noua.Masinile vechi sunt mai rezistente decat cele de dupa 2005.Momentan am un passat din 94 cu 600.000 de mi de km cumparat din Germania in anul 2008.Nu s-a desfacut niciodata motorul si functioneaza ca si cand am luat-o.Am mai schimbat una alta intre timp ce-i drept, un brat, o bucsa ceva, sa o intretin.Acum am si un golf 5 care din pacate cam mananca bani fata de Passat, dar cu toate ca e vechi Passatul imi e mila sa-l dau pentru ca arata intr-un male fel, chiar la anii pe care ii are.Cauta o masina veche care sa arate ok, sigur gasesti, Germania e mare

| liyn explică (pentru ReZiSTorr):

Ai idee cam ce buget o sa investesc pe parcursul unui an in ea (reparatii)?

| liyn explică (pentru ReZiSTorr):

Apropo, ce masina ai?

| ReZiSTorr a răspuns (pentru liyn):

Un Passat din 94 care sincer merge ca si in ziua cand l-am cumparat, am investit ceva in el pentru a fi sigur ca ma tine.Principalele lucruri importante ar fi sa schimbi distributia care la o masina ieftina oricum nu costa atat de mult si filtrele.In rest, pe parcursul unui an mai pot interveni si alte lucrari, bucse, brate, asta daca vrei sa le faci si sa fie masina intr-o stare cat mai buna, ca motorul merge si fara brate noi sau bucse dar pe primul loc e siguranta.Ca a doua masina am un golf 5 break din 2008, l-am luat nu pentru ca n-ar fi fost bun Passatul din 1994, l-am luat pentru a avea ceva mai actual.Masinile vechi nu sunt atat de stricacioase, dovada fiind Passatul cu 600.000 de km fara vreo interventie la motor cel putin de cand e la mine(din ianuarie 2009)

| NoName53552 a răspuns:

500€?
O bicicleta decentă coasta atât
Si te cred ca ai văzut români "smecheri pe combinatii" care vând masini nemțești cu 500€
Dar eu zic sa nu omori lumea pe strada cu orice jaf de mașină care probabil a fost daună totală