| iwantananswer a întrebat:

Buna seara, in curand doresc sa imi cumpar un audi a4 b6 motor 1.9l 131hp si inca nu m-am lamurit cu cutia de viteze. Sunt unele modele in 5 trepte iar altele in 6 trepte,oare care este mai buna, daca puteti sa ma lamuriti va multumesc anticipat, a da uitasem, dau funda!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Buna.

Eu unul am detinut multe B6-uri cu aceasta motorizare, cea de 131CP in decursul ultimilor doi ani.

Din ce am observat eu, cele mai comune sunt in 5trepte, avand codul motor AWX.

Cele in 6 trepte, au codul AVF.

(Si mai exista codul AVB care e de 101CP)

Cat despre fiabilitate, nu pot spune ca e o diferenta foarte mare de fiabilitate, insa, in general cele in 6 trepte pica mult mai des fata de cele in 5 trepte care "sunt pe viata".
Din aceasta cauza, si pretul este mult mai ridicat al cutiilor in 6 trepte, respectiv sunt mult mai greu de gasit la dezmembrari.

Pot spune ca cea in 5 trepte este mai fiabila.

Alegerea, e una simpla, ai nevoie de cutie in 6 trepte?
Daca nu circuli pe autostrada, sau frecvent peste 140km/h, eu zic ca nu-ti trebuie cutie in 6 trepte.

In opinia mea, nu trebuie sa-ti alegi masina dupa cutie, cauta o masina care sa se comporte decent, si asta este, cutia conteaza mai putin la noi in tara unde oricum nu ai drumuri pentru viteza mare.

| iwantananswer explică (pentru OldSoul):

Multumesc frumos pentru raspuns!

1 răspuns: