| GABRYELLOS a întrebat:

Salutare in primul rand si imi cer scuze daca nu am postat cum si unde trebuie. problema mea este urmatoarea: am un audi a6 1.8t 150 de cai, din 07/1997. motor AEB. in certificat scrie asa:
model, variant, versiune:
A6 (4b)
LAEBF1, ver: FM52CQR92.
bun. acum problema este urmatoarea. pe la 160 de km/h mers constant cutia de viteze s-a defectat. si s-a defectat rau, are 1 rulment spart si alte piese din plastic facute scrum inauntru. nu ma intereseaza sa repar cutia pentru ca este mai ieftin sa o cumpar. nevoia suprema urmeaza acum. am acest site unde pot cumpara cutia de viteze ajutorul de care am nevoie este ca cineva sa imi spuna daca este aceasta cutie de viteze buna pentru masina mea sau nu, pentru ca cei de la dezmembrari nu au nici o idee despre problema in cauza. cutia se gaseste aici

http://www.valdizarbe.es/desguaces/c...01509018494490

pentru cine nu vrea sa intre acolo datele cutiei de vanzare sunt urmatoarele :

Características de la pieza
Ref. fab : dhw
Año : 1998
Motor : AEB
Kilometraje : 162184.00
Ref. local : 413677
Observaciones
Listado Stock [V.A.] CAJA CAMBIOS AUDI A6 (4B, C5) 1.8 T | 01.97 - 01.05 [REF.ANT] DHW [20026] P1 C 1 Z A.ANT. CAJA CAMBIOS MANUAL
Características del vehículo

acum ce scrie pe cutia mea de viteze sunt urmatoarele:
pe o placa laterala din aluminiu atasata la cutie are urmatoarele:

4D0, 4D0 407722

iar gravat chiar pe cutie are urmatoarele:

WW02 012 301 103 p.

merge sau nu pe masina mea? conteaza seria? masinile sunt aproape identice singura diferenta ar fi ca sunt cateva luni intre ele la fabricatie si seriile probabil. va multumesc mult si orice ajutor e bine venit. va doresc numai bine

2 răspunsuri:
| e36 a răspuns:

Site-ul care l-ai dat nu merge. Am avut un a6 din 99 la dezmembrat, şi am dat cutia (era automată, tiptronic). Cel care a luat-o a pus-o pe un a4 din 95 (tot 2.5 tdi). Seria nu se potrivea în nici un caz, motoarele trebuie să fie identice (la audi trebuie să fie identice, dar la altele nu. îţi dau şi exemple dacă vrei ). Deci cutia de viteze se potriveşte dacă e sub 2002 şi minim 94-95 (poţi încerca şi de la un a4, dar a8 nu cred că merge). Şi 1.8 turbo se găsesc la dezmembrări. Nu dau pe afară, dar se găsesc. Şi dacă cauţi adânc, sigur găseşti una avariată pe dedesubt (mai sunt cazuri, nu foarte dese, dar sunt) şi iei de la cea nouă şi pui la cea veche. Dacă cutia e atinsă, nu foarte tare dar neutilizabilă, poţi scădea un sfert din preţ, iar dacă-i atinsă mai tare poţi scădea şi jumătate. Deci caută audi a4/a6 1.8 t 95-2001/2002 maxim şi întrebi de cutie. Te interesează şi preţurile?

| e36 a răspuns:

Ai aeb, destul de rar, dar nu foarte diferit de ATW, AWW (mai complicat ). Dacă nu mă înşel, AEB-u e posibil să-ţi meargă doar cutii 97-2001. Am spus E POSIBIL! Mă pricep la maşini, dar în special la bmw-uri mai vechi. Cu audi, vw, opel mai puţin.