| AlexSalling a întrebat:

Bună seara. Mâine am traseul pentru permis și am emoții destul de mari.

Nu sunt cel mai bun la condus, dar nici nu sunt praf. În Timișoara avem foarte multe străduțe, nu avem prea multe indicatoare, este foarte greu să iei permisul. Instructorul meu a avut la începutul lunii 3 elevi care au dat orașul, toți 3 au picat. Ce sfaturi îmi puteți da?

Am si câteva întrebări.

1. Dacă văd o groapă mică sau o baltă, are ceva dacă trec peste ea? Nu vreau să mă complic să o depășesc și să fac vreo greșeală și să fiu punctat pentru asta. Mașina pe care am învățat este a instructorului, lucru pentru care tot timpul mi-a pus mâna pe volan ca să evit orice gropiță.

2. La întâlnirea indicatorului Stop, să opresc lângă el sau in locul cu vizibilitate maximă? Profesorul de legislație zicea un lucru, instructorul altul, cartea de legislație altul.

3. Cu ce viteză să merg? Personal mie îmi place să merg cu maxim 40 la ora. La viteza asta, să merg cu viteza a-3-a sau cu a-2-a?

4. Când sunt pe sens unic, am dreptul să folosesc toată lățimea părții carosabile. Acum, când nu sunt pe sens unic si am masini parcate cu o roata pe trotuar și una pe drum sau cu totul pe drum, sunt in depășire și trebuie să tin semnalizarea stanga. Am dreptate? Iarăși, în acest caz, daca vine cineva din față și pe sensul meu sunt mașini parcate dar și pe sensul lui este aceeași situație, prioritatea o va da cel care are un spațiu unde sa se bage, iar în lipsa acestuia, cine va da inapoi? Eu care sunt mai usor, sau el daca e mai usor?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

1. Nu stiu de politist, sunt unii pe care-i deranjeaza sa iei groapa... si altii care nu, vezi si tu cum le iei, sa nu va zguduie cu totul, nu risca sa intri pe contra sens sa faci vreo prostie.

2. Opresti fix la stop, apoi incet incet avansezi pana ai vizibilitate maxima, si nu te bagi aiurea chiar daca stii ca ai timp si-l vezi tu ca e aproape, stai acolo, ca daca nu. iti pune ala frana

3. Eu am mers cu 45/50 maxim, i-am dat si a treia sa vada ca stiu unde e laughing

4. Ii lasi sa se bage sa nu faci vreo prostie sa se ia de tine ca vai de ce nu l-ai lasat.

Politistii sunt foarte foarte agresivi, majoritatea. in capul lor trebuie sa stii perfect ca sa te treaca.
De retinut. ai grija cu ambreiajul si cu muritul motorului, dar mai ales cu semnalizarile si incadrarile.
Cel mai mare pericol il constituie semnul cedeaza si semnul STOP, acolo mare grija cum te bagi

6 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

In Bucuresti e de 10 ori mai rau...
1. Recomandarea mea e sa o iei pentru ca daca tragi aiurea de volan poate sa bage puncte. Opresti usurel si treci cat de incet. poti peste ea.
2. Oprirea se face la stop, dupa te bagi usurel cu capul atent ambele directii de mers (sa vada bine ca te asiguri din ambele sensuri)
3. Depinde de drum. Daca e drum de 30 nu da mai mult de atat ca te arde la puncte. Daca e strada de 50 poti da linistit 40 / 45. Viteza fiind mica dai a 2a. Daca dau a 3-a si mergi cu 1000 1200 de ture poate sa zica ca nu stii sa folosesti corect treptele de viteza. Eu nu am dat a 3-a ca nu aveam de ce si nu a fost o problema.
4. Daca ai sens unic depinde de benzi si de viteza celoralti (poate vor sa te depaseasca ) => cu semnal frumos si te asiguri.
Cand sunt masini parcate (in Buc habar nu ai pe unde ii taie capul sa le parcheze laughing ) poti sta cu semnal pana treci de ele. Dar, iarasi TE ASIGURI inainte de manevra.
Cand strada mai are doar o "banda" de mers pe mijloc din cauza masinilor parcate ai ghicit bine : cel care are loc unde sa se bage sa astepte il lasa pe celalalt sa treaca. Daca te intalnesti cu un autobuz de ex e clar cine cedeaza...
Vezi ca pentru oprirea motorului ai 5 p, iar pentru semnal ai 6 p. E foarte usor sa acumulezi puncte daca faci repetat aceste greseli...

| Alexuţ02 a răspuns (pentru danutzu96):

Au parcat azi un grup de țigani, nu pe bordură, nici pe banda 1, ci undeva aproape să intre cu mașina n farmacie. nici dacă voiam nu ajungeam acolo rolling on the floor am văzut că le au și ridicat o

| danutzu96 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Mda, no coment... am vazut si eu asta prin parcarile magazinelor mari si doar atat zic : CIVILIZATI-VA!

| Alexuţ02 a răspuns (pentru danutzu96):

N-ai ce face, ideea asta e creata din cauza prea multor masini, nu mai au unde sa le puna, desi unii chiar exagereaza si le parcheaza total aiurea dar n-ai ce sa faci, cel putin in Bucurestiul ala macar. nu mai zic nimic

| Ssssmokin a răspuns:

1 - Poti sa o eviti atata timp cat nu treci pe sensul celealt de mers sau sa iesi de pe carosabil.
2 - opresti langa si daca nu ai vizibilitate inaintezi incet, ai grija sa nu te bagi prea mult in intersectie.
3 - sa nu depasesti 50 de km. Dai si a 3 a sa vada politistul ca stii si de celelalte viteze. Vezi ca se dau puncte si daca mergi prea incet si incurci circulatia.
4 - Daca sunt pe sensul tau masini, tu trebuie sa dai prioritate. Iar daca sunt pe ambele sensuri, vehicule, vezi daca gasesti vreun refugiu, sau poate o sa gaseasca celelalt. Daca vezi ca ala a intrat deja in depasire, iar tu nu, atunci asteapta pana trece el.

| Baeatul a răspuns:

La ultima intrebare iti Raspund cine are prioritate acela Poate sa treaca Tu Citeste Decretul din carte invata Decretul pe Derost