| AsimovDante a întrebat:

La examenul auto:
Politistul iti impune inaintea inceperii examenului ca deplasarea se va face cat mai mult posibil pe banda intai (B-1).

Pe o strada cu limita maxima de viteza de 30km/h, strada cu 2 sensuri de mers nu cu sens unic, banda a 2. a este destinata vehiculelor care vin din fata unde banda intai este ocupata de o coloana de masini [ STATIONATE/PARCATE]pana la prima intersectie se intelege ca tu mergand pe mijlocul strazi esti in continua depasiresi trebuie sa ai semnalul la stanga in functiune pe toata durata efectuarii depesirii indiferent de distanta( fiindca mergi pe contrasens )

De exemplu stradutele din pajura jiului damaroaia unde se dau examenele auto din bucurestii noi sunt stradute cu limita maxima de 30 si au o singura banda de mers inainte pe care te poti deplasa iar cealalta este destinata vehiculelor care vin din fata, din mom ce banda ta este ocupata B1 practic intri in depasire pe contrasens B2 si trebuie sa ai semnalizarea stanga pornita pe toata durata depairii. 3 4 5 masini parcate stationate pe care le depasesti pana in intersectie...
sunt masini parcate si la 3 metri de trecerea de pietoni iar vizibilitatea de a te asigura la intrarea in intersectie este in unghi mort. deci practic mergand pe mijlocul strazii esti cu rotile din stanga pe constrasens, se numeste depasire.

INTREBARE!

Daca tu ai semnalul spre stanga in functiune se intelege ca esti in depasire si cu 50 de metrii de intersectie politistul examinator iti spune ca la prima intersectie vei face DREAPTA, daca dai semnalul spre dreapta se anuleaza depasirea coloanei si se penalizeaza?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu se penalizeaza, e corect sa semnalizezi inainte cu 50 m ( in oras ) orice shimbare de directie.