| anonim_4396 a întrebat:

Cum procedez pe o stradă unde sunt 2 benzi una pentru mers inainte si una înapoi atunci când sunt parcate masini pe ambele benzi? Fac depășire mergând cu semnalizarea aprinsă dar nu stiu cum sa procedez in momentul in care se apropie o altă mașină din fata. Imi puteti explica va rog cum procedez.Imi continui drumul? iar masina care se apropie opreste cat mai pe dreapta daca nu are loc între masini?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai vai vai, degeaba ai facut scoala de soferi? Ia lectii de condus sunt multi instructori care contracost te invață sa conduci după ce ai permis.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate are examenul...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mergi cu semnalizarea aprinsa iar când se apropie o mașina te oprești undeva dacă ai loc ca să treacă, ori dacă are loc, ea se oprește și îți face loc ție să treci

| Alinaaa60 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da am examen in curând si nu prea am prins aglomerație si de asta întrebam. MERSI

| ibaal a răspuns:

La mica intelegere! Ca daca si ala din masina din fata e un cap patrat si crede ca tu ii faci loc, tu la fel...va ciocnitilaughing
semnalizarea nu o pui decat daca depasesti scurt sau faci stanga sau dreapta, altfel ii debusolezi pe ceilalti.
De exemplu, ca o regula nescrisa, daca ala vine din vale, tu din deal...sa presupunem ca e o sosea mai in plan inclinat...lasi tu sa treaca pe celalalt.
Dar, la cum se parcheaza la noi...un lucru e cert, trage pe dreapta pentru a face loc celuilalt participant la trafic cel care are unde-o tragelaughing
daca nu, de-aia poti sa dai si inapoi...si pentru situatii de-astealaughing

| Directioner99 a răspuns:

De obicei cand pe banda ta ai un obstacol(o masina de exemplu) si nu poti inainta, trebuie sa te opresti, semnalizezi, te asiguri daca vine cineva din sens opus si depasesti.Ai foarte mare atentie la lucrul asta pentru ca foarte multi examinatori pica.Iar daca te afli pe o strada cu doua benzi, una pentru fiecare sens de mers si sunt parcate masini pe ambele sensuri, astfel ramanand loc de trecere numai pentru o singura masina, cred ca ramane la aprecierea fiecarui sofer, insa eu zic ca mai bine astepti sa treaca pentru ca e posibil sa incurci mai mult, tu fiind incepator.

| McGregor788 a răspuns:

In cazul in care spre exemplu urci o panta, cel de sus ar trebui sa se dea la o parte sa treci tu ( cu semnalizare bineinteles). De obicei cel care intra primul intre sirul de masini va trebuii lasat sa treaca, iar dupa te bagi si tu.