| soket a întrebat:

Buna seara,
Maine urmează sa îmi fac din nou polița RCA și am zis sa verific și rovinieta, problema este ca am verificat la CNADR pe site și îmi arată ca nu este activa.
M-am uitat in torpedo prin acte și am văzut ca este expirata de pe 17.04. 2021, problema este ca nu cred ca nu am mai făcut-o de atunci. Aproape săptămânal ies din localitate și am camera pentru rovinieta. Nu am primit nici o inștiințare sau vreun proces verbal pana acum. Or sa se cumuleze amenzile de la data expirării celei vechi pana in momentul acesta ori de câte ori am fost surprins de camere?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Vei primi o singura amendă iar daca bine imi amintesc, termenul de comunicare a procesului verbal este de 6 luni (4 luni pentru întocmire si 2 luni pentru comunicare).
De la data la care ai fost surprins pentru prima data de o camera fara a avea rovinieta si pana la data comunicării procesului verbal, nu mai poti fi sancționat:
„În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul".

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, vei primii mai mulet amenzi, de cate ori ai fost surpins de camere.

| sierra1 a răspuns:

Amenda? vine, nu-ți fie teamă.
Nu se cumulează toate (nu fiecare drum = 1 amendă)

| soket explică (pentru sierra1):

Multumesc, dar cum se cumulează dacă nu vine o amenda la fiecare drum? happy

| sierra1 a răspuns (pentru soket):

Aici ai răspunsul

https://www.avocatnet.ro/......ra-zi.html