| Gaby_Stanciu_1996 a întrebat:

Buna seara si La multi ani tuturor!
Am si eu nevoie de cateva idei&informatii despre vanzarea unui autovehicul.
Am cumparat in August 2016, un autovehicul mercedes C-klasse 1995, inmatriculat in RO,lovit,l-am reparat in decurs de o luna, in luna Octombrie am dat-o la schimb pe un golf 4. Golful l-am vandut apoi.
Mercedesul era trecut la mine la primarie avand impozitul platit pe 2016.
"cumparatorul"(cel cu care am facut schimbul practic) nu a mai raspuns la telefon,nu s-a mai interesat de fiscal, fiind un impozit destul de mare acestia nu au vrut sa auda asa ceva. Oameni de 2 lei,fara scrupule in societatea actuala.
Asa ca n-am stat pe ganduri si mi-am facut datoria si am scos masina de la fisc.
In urma cu cateva zile,observ masina pe internet,avea un pret derizoriu,luand masina inapoi.
Intrebarea mea este : Pot sa trec masina din nou la primarie pe numele meu daca nu mi s-a eliberat fiscal,cu toate actele prezente? Cu copiile dupa contractele de V-C?
Sau este obligatoriu sa imi dea certificat Fiscal persoana care mi-a vandut-o, acum in calitate de vanzator?

Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E neclar. In baza a ce ai radiat masina din fiscul local? Ai avut un contract de VC cu el banui si ai facut dovada ca nu mai detii masina. Acum cu ce demonstrezi ca esti proprietar pe masina si cu ce vrei s-o declari in rol la fisc? Nu merge cu copiile de la VC care i-ai dat-o lui. Trebuie sa faci un contract VC cu el ca ai cumparat-o de la el si sa-ti dea si fiscal ca nu e dator la fisc, altfel nu poti declara masina in rol. Chestia e ca masina e cu talon pe numele tau nu? Ok, Acum ca tu ai scos masina de pe tine la fisc demonstrand ca a devenit proprietatea lui nu e ca ar fi o problema. Nu mai platesti tu taxa, e posibil sa il cheme pe el s-o plateasca, tu te-ai spalat pe cap, acum masina apare ca e la el conf cu contractul de VC cu care ai radiat-o. Intampini greutati insa daca vrei s-o vinzi tu iarasi. Daca n-o mai vinzi si o dai la fier vechi ai scapat de orice si de plata. Nu stiu exact cum o vei putea radia de la politie dar cam stiam ca e sufiienta adeverinta de fier vechi. Eu am manevrat masini multe dar asa ceva n-am vazut, am auzit ca in ian 2016 s-a mai schimbat unele dar nu cred ca gresec. Apoi mai e chestia ca mai difera de la un loco la alta. Mergi cu masina si vezi de treaba daca ai talon pe tine. Dovada de taxa nu se cere decat la inmatriculare, nu la ITP, nu la RCA.