| Ene_Crystyan_1995 a întrebat:

Ajutor... vreau sa cumpar o mașina si omu nu are fiscalul de la proprietar. Deci hai cum sta treaba.
El a cumpărat mașina a trecut-o la impozit la primărie dar nu a înmatriculat masina pe numele lui încă e trecuta pe vechiul proprietar dar imi ofer fiscal de pe numele lui. Dar el nu are fiscal de la proprietar... se poate înmatricula mașina asa? Menționez ca e pe România mașina.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand cumperi un imobil, teren, masina etc., intai trebuie sa verifici daca VANZATORUL ESTE PROPRIETARUL sau daca este imputernicit de proprietar sa faca vanzarea!
In cazul tau, vanzatorul NU este proprietar, deci trebuie sa faca dovada oficiala ca este indreptatit de adevaratul proprietar sa vanda masina.
Totodata, vanzatorul trebuie sa prezinte si datoriile aferente masini: taxe, amenzi etc. ce pot veni pe adresa proprietarului sau utilizatorul masinii, deoarece din moment ce vei ajunge TU proprietarul, va trebui sa suporti TOATE consecintele!
Cumpararea este bine sa vaci prin contract de vanzare-cumparare la un notar, in fata caruia sa depuna vanzatorul o declaratie in nume propriu, referitor la situatia masinii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu are nici un sens ce spui.
Ori a trecut-o pe numele lui la impozit, ori are fiscal de la fostul proprietar? Hotaraste-te.
Daca are fiscal vechi platesti tu penalizari, daca nu are deloc, nu poti inmatricula masina.

| Boss_Danutz_1998 a răspuns:

Du-te la o sectie de politie si intreaba decat sa faci ce spun astia pe aici