| Darkhopo a întrebat:

Buna seara TPU, am 16 ani si vreau sa dau de carnet de categorie AM(trotineta electrica) acum o intrebare pentru cine stie, cu ce ar trebui sa ma pregatesc si cat m-ar costa sa il dau?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te vor invata cei de la școala de șoferi pe care o vei urma cum sa te pregătești. E undeva in jur de 1000lei categ AM

| Darkhopo explică (pentru suntserios):

Dar adica cum sa te invete ca daca ai o trotineta electrica fara scaun unde se urca pe capul tau ca da nu au loc

| suntserios a răspuns (pentru Darkhopo):

happy Pai nu te invata nimeni pe trotineta. Categoria AM este pentru mopede si vei face scoala, partea practica, si vei da examenul practic pe un moped.

Ce conduci tu pe urma cu categ AM te priveste, atat timp cat ai nevoie de permis categ AM si vehiculul se incadreaza la aceasta categorie.

| Goete a răspuns:

Cu permisul AM poti conduce si masini gen Microcar, Aixam, Citroen Ami

Răspuns utilizator avertizat
| kGeorge a răspuns:

Nu ai nevoie de permis la t electrica. Chiar daca depaseste 25km/h, nu cred ca o sa se ia cineva de tine din cauza asta.
La 18 ani daca iei B-ul iti vine si AM fara sa faci nimic.