| Sebastian222 a întrebat:

Bună seara TPU. Am o problemã cu un BMW 316i din anul 1994. Problema stă în felul următor : apa trece de 90 de grade, până la 110, uneori şi peste. Acum aproximativ o lună am schimbat chiuloasa, garnitura de chiuloasa, pompa de apă e nouă, termostat nou, vascocuplaj nou, nivelul apei din vasul de expansiune scade, mereu trebuie să completez cu apă.
Chiar nu ştiu care ar putea fi cauza problemei, poate mă ajutați voi cu nişte sfaturi. Mulțumesc și ofer fundă

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Dar nu spui unde se duce apa aia. Gasesti vreo balta sub masina? Ai presurizat instalatia sa vezi daca are vreo pierdere?
Problema fierberii : dupa varsta masinii si cum spui ca toate acele piese sunt noi, apa nu circula prin radiator deci acela trebuie curatat.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un service auto, acolo aflii problema nu aici. Masina e destul de veche are "bubele" ei, degeaba te bagi tu sa o faci daca nu te pricepi, repara o in service si vinde o, daca m ai i ei ceva pe ea, sau o dai la programul rabla, si te alegi cu bani.Că i ti dai seama ca o sa bagi mereu bani in rabla asta veche de 22 de ani, o viață de om are masinuța asta, si sigur tu nu ai luat o de nouă, a fost forjată la greu pină sa ajungă la tine nu? Sau ai luat o de nouă?

| Sebastian222 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am luat-o de nouă, nu are mulți kilometri, având în vedere anul din care e, dar chiar nu aş mai vrea să bag bani în ea.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Sebastian222):

Cît ai bagat in ea pana acum? Stai si gîndeste te daca merită sa tot bagi bani la nesfîrsit int ro vechitură, stiu, e greu sa-i ei masină nouă in ziua de azi la ce preturi sunt, dar nici sa fii in fiecare lună la service cu masina asta că ba pică una ba alta, nu e usor, trebuie sa ai mereu bani de aruncat pe mecanici si electricieni auto. Tu stii ce vrei sa faci cu ea, o tii si bagi bani mereu de reparatii, sau o vinzi si vezi tu ce i ti i ei, astea străine sunt scumpe rau reparatiile, poate o dacie nu costă asa mult reparatia.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista niste solutii care se baga in lichidul de racire care spala instalatia.
Este posibil sa ai radiatorul plin de mizerie si apa sa treaca foarte putin.
Eu am incercat cu otet dar nu recomand.