| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, TPU! Am și eu o întrebare dacă se poate. Vreau să știu, în caz că cineva ar avea vreo idee, cam cât ar costa schimbarea de motor la un Golf 4(știu că mulți o să zică că este o mașină veche, de 1000-2000 de Euro, dar momentan este tot ce am). Faptul este că aș vrea să trec la motorul de 1.6 105 cp, eu având 1.4 75cp. Aș vrea să fac această schimbare datorită lipsei de putere și consider că cei 30 cp ar face o diferență. Ideea este că aș vrea să știu dacă acest fapt este legal, ce trebuie schimbat și cât ar costa cu tot cu omologarea la RAR. Menționez că nu aș vrea să vând mașina și să dau diferența pentru una cu 1.6, deoarece este într-o stare foarte bună mașina, inclusiv motorul este foarte bun, dar aș simți nevoia de o mărire de putere, iar un Stage One nu mi se pare eficient la un motor de 1.4 aspirat benzină.

1 răspuns:
| KR0NSTADT a răspuns:

Dacă vrea să îți ia mai mult de 1000 de lei manopera, e mârlănie. Hai, maxim 1200, dar nimic peste.