| Ro731 a întrebat:

Bună ziua, TPU! Am și eu o întrebare dacă se poate. Vreau să știu, în caz că cineva ar avea vreo idee, cam cât ar costa schimbarea de motor la un Golf 4(știu că mulți o să zică că este o mașină veche, de 1000-2000 de Euro, dar momentan este tot ce am). Faptul este că aș vrea să trec la motorul de 1.6 105 cp, eu având 1.4 75cp. Aș vrea să fac această schimbare datorită lipsei de putere, și consider că cei 30 cp ar face o diferență. Ideea este că aș vrea să știu dacă acest fapt este legal, ce trebuie schimbat, și cât ar costa cu tot cu omologarea la RAR. Menționez că nu aș vrea să vând mașina și să dau diferența pentru una cu 1.6, deoarece este într-o stare foarte bună mașina, inclusiv motorul este foarte bun, dar aș simți nevoia de o mărire de putere, iar un Stage One nu mi se pare eficient la un motor de 1.4 aspirat benzină.

Răspuns Câştigător
| Flo193 a răspuns:

Salutare, sfatul meu ii ca nu merita trebuie motor, deviz de service autorizat unde a fost montat, rar-ul facut din nou ...nervi,mai bine o folosesti asa cum ii pui un filtru nou de aer, combustibil, ulei, bujii, etc.
Am si eu unu golf 4.1.4 si ii ok ca masina trage pe cat poate ea de bine pentru un 1.4.

| Ro731 explică (pentru Flo193):

Aș vrea să te întreb, la un Stage One te-ai gândit? Știu că este un motor aspirat și un Stage One nu face foarte multe, dar pentru 450 lei ai primi 11 CP și ceva Nm pe site-ul celor de la gxgtuning.

4 răspunsuri:
| InsaneZor00 a răspuns:

Daca tu crezi ca masina este in stare perfecta si poate trece RAR-ul cred ca te-ar duce in jur de 1500 de lei cel putin.

| Ro731 explică (pentru InsaneZor00):

Totul? Eu mă refer la preț cu tot cu motor, omologare la Rar, schimbări ce trebuie făcute la mașină și manopera la mecanic.

| InsaneZor00 a răspuns (pentru Ro731):

Am uitat sa pun omologarea, acum depinde si la ce pret gasesti motorul si ce bani iti ia mecanicul.