| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, TPU! Doresc si eu sa știu cum pot schimba acasa un geam la un peugeot 206 hatchback. Am observat ca daca scot garnitura se cauciuc sau chederul cum i se zice....geamul se mișcă stanga dreapta fața spate si se tine pe macara doar intr-un singur punct. Pe o bucată de plastic(sau clemă). Am incercat sa trag de el in sus dar degeaba. Si a doua problema m-a facut sa ma gandesc la montare. Vreau si eu sa știu pașii deoarece pe i ternet nu am gasit nimic in legatura cu masina mea. Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a schimba geamul unei usi, trebuie sa demontezi usa, sa scoti resturile geamului vechi si eventualele piese defectate, dupa care pui geamul nou si montezi totul la loc, in ordine inversa.

| CostiS98 a răspuns (pentru Bula):

Nu este nimic spart sau stricat, ci doar zgariat. De aceea doresc sa il schimb.

| Bula a răspuns (pentru CostiS98):

E tot una.
Se procedeaza la fel.
Te sfatuiesc sa nu incerci singur, daca nu te stii, fiindca e posibil sa ramai cu usa-n mana... big grin