| abc_7666 a întrebat:

Buna seara tuturor. S-a intamplat sa fie nevoie sa conduc si nu aveam actele la mine. M-a oprit politia, mi-a dat o amenda si 6 puncte. Intrebarea e cam cat ar fi amenda pentru asa ceva, pentru ca 180 lei mi se pare putin cam mult? Si cu ceva informatii despre articol, daca ma puteti ajuta; 3512 ar fi sau nu stiu ca nu prea inteleg ce-a scris in proces

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr. 195/2002, art. 35, alin. 2, conductorii auto trebuie sa prezinte, la cererea politiei, permisul de conducere si certificatul de inmatriculare si alte acte, dupa caz. Amenda pentru neprezentarea actelor este intre 6 si 8 puncte-amenda, ceea ce reprezinta intre 360-480 lei si ai platit jumatate din minim (un punct amenda este egal cu 10% din salariul minim pe tara, adica cu 60 lei), astfel ca amenda este corecta. Ai grija de altadata. Numai bine!

3 răspunsuri:
| vw9378 a răspuns:

Am luat si eu acum 2 luni. Este 360 lei amenda...(180 lei in 48 ore)

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Daca tu crezi ca 180 e mult, afla ca valoarea aia e daca o platesti in 48 de ore big grin, adica marti inclusiv, de miercuri e 360. Articolul 101. OUG 195/2002 al. 1 pct 18.

| optical a răspuns:

Daca e 180 de lei sa zici saru'mana... dar 100% nu e. data viitoare fi mai atent/a