| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Salut TPU! In seara asta m-a oprit poliția și nu aveam actele și centura. Am vorbit frumos cu el și i-am explicat situația, ținând cont ca eram in parcare. A zis ca amenda o sa îmi vina acasa. Sunt șanse sa îmi dea doar un avertisment sau sa nu îmi dea amenda? Nu înțeleg de ce nu mi-ar fi dat-o pe loc

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa se poate sa-ti intocmeasca proces-verbal de contraventie si sa-l trimita acasa sau sa-ti dea doar avertisment, pentru acesta nu este nevoie de p.-v.c.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actele intotdeauna trebuie sa fie asupra ta indiferent de situatie. Nu mai faci de astea.
Daca a spsus ca amenda iti va veni acasa, atunci acasa va veni, te identifica usor dupa data nasterii si nume sau daca masina e pe numele tau.

| ReZiSTorr a răspuns:

Amenda se da pe loc si se plateste la primarie.Restul sunt vrajeli

| ReZiSTorr a răspuns:

Daca iti dadea amenda te punea sa semnezi ca esti de acord cu procesul verbal..totusi in ce lume traim? Nu gandesti?

| Whitesnake99 a răspuns:

Aveai motorul pornit? Daca nu aveai motoru pornit tu nu circulai cu un autoturism pe un drum public, nici geamu nu trebuia sa il lasi jos sa vorbesti cu el. Aveai bassu tare sau de ce s-a luat de tine?

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Whitesnake99):

Fără muzica, plecam din parcare. In spatele blocului cum ar veni

| Whitesnake99 a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Ai semnat proces verbal ceva? Ti-a dat vreo foaie ceva? Amenda se da pe loc teoretic, de ce sa vina acasa? Te-a facut ca pe ultimul agarici, aia daca n-o platesti in 48 de ore se dubleaza sau ceva de genu.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Whitesnake99):

Absolut nimic. M a scris pe o agenda, ca și cum ți-ar lua datele. Ma gândeam ca poate ma iartă sau ceva de genul, părea oarecum de treaba.

| Whitesnake99 a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

E posibil sa fi vrut sa te sperie doar. Teoretic fara proces verbal semnat e fix *** orice a scris el pe carnetel. Poti sa faci contestatie. Stai cu ochii pe cutia postala o saptamana, daca nu vine nimic inseamna ca a vrut doar sa-ti dea o lectie. Sa fii mai bine pregatit data viitoare cu actele.